] }); });

Hipotermi

Kedi ve köpeklerde vücut sıcaklığı 38,1°C derecenin altına düşmesi sonucu hypotermia (hipotermi) oluşur. Normal vücut sıcaklığı, kedi ve köpekte; 38,33- 39,16°C arasındadır. Eğer kedi veya köpekte rektal sıcaklık 38,1°C altına düşerse, kedi yada köpeğin vücut ısısı düşmüş demektir. (Bu, bazı şartlarda geçerli olmayabilir. Özellikle yaşı küçük olan kedi ve köpeklerde bu durum hypotermia olarak nitelendirilmeyerek fizyolojik bir durum olarak kabul edilir)

Genellikle kedi veya köpek halsiz (laterjik) ve iştahsız olur. Soğuk rüzgar altında kalma, metabolik nedenler ( böbrek yetmezliği yada kalp problemi gibi) önemli sebeplerdir. Bu sebeplere bakmaksızın vücut ısısının düşüklüğü mevcut olan kedi ve köpek derhal veteriner hekime götürülmesi gerekmektedir. Hypotermia (Hipotermi) birçok hastalığın belirtisi de olabilir. (Diyabet, kalp yetmezliği, şok veya enfeksiyon gibi) Belirtilerin hiçbiri göz ardı edilmemelidir.

Hypotermia (Hipotermi) genellikle kedi ve köpeklerde sık gözlenen bir problemdir ve organ yetmezliği ve şok durumlarında büyük payı vardır. Hipotermik kedi yada köpeğin bu durumu çok önemlidir ve medikal terapiye ihtiyacı vardır.

Ne yapmalıyım?

  • Derhal kedi yada köpeğinizi ılık bir ortama taşıyınız,
  • Ilık bir battaniye veya örtü ile vücudunu sarınız. Bu işlem için kurutma makinasından yeni çıkmış kıyafetler de olabilir
  • Bir şişe içerisine ısıttığınız suyu ekleyerek çevresine sardığınız örtü/battaniyenin etrafına yerleştiriniz. Bu işlem ile ısı eklemiş olursunuz.
  • Veteriner Hekiminizi arayınız.

Ne yapılmamalı?

  • Battaniye ısısının fazla olması, ısıtıcı termoforun çok sıcak olması yada şişeye çok sıcak su koymak deride hasara yol açabilir.
  • Çok fazla yüzeysel sıcaklık kullanılmamalı. Fazla kullanım sonucu superfisiyal kan damarları genişler ve şok oluşabilir.
  • Kedi yada köpeğin altına yerleştirilen ısıtıcı, şişeler direkt olarak deriye temasından kaçınınız. Bunların öncelikli olarak deriye temas etmesini engellemek için bir kaç katman battaniye, örtü seriniz ve alt ısıtıcıların seviyesini en düşüğe getiriniz.

The VIN emergency medicine folder staff

Twitter updates

No public Twitter messages.

Sponsors

  • Click Here!